Čia Jūs galite susipažinti su Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos istorijos mokytojos metodininkės Rūtos Tamkevičiūtės pamokomis – išvykomis, kurios ne tik padeda pažinti, tyrinėti ir atrasti, bet kartu ir formuoja darbo grupėse/porose įgūdžius, komunikacinius, skaitmeninius ir kūrybinius gebėjimus.
“Linkiu visiems, pakelti galvas aukštyn, pasidairyti ir nusišypsoti” R.T.
Vilniui 700: istorija aplink mus
Pamokos Vilniaus senamiestyje, kurių metu tyrinėjome, kas gyveno, vyko šalia mūsų gimnazijos. Pamokos metu dedamas akcentas Gedimino laiškų ir Vilniaus paminėjimo tema, amatininkų ir pirklių atvykimo klausimui. Taip pat analizuojama, kaip keitėsi Vokiečių gatvė ir jos gyventojai.
Vaikščiodami mokiniai kūrė foto pasakojimus ir rašė įspūdžių komentarus.
Mūsų maršrutas:
- XVIII a. pabaigoje duris atvėrė pirmasis Vilniaus miesto teatras, įsikūręs dabartiniame Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejaus pastate.
- Ar tiesa, jog Kotrynos bažnyčioje kažkada buvo alaus varykla?
- Kur buvo Šėtono namas ir kaip tai susiję su žymiuoju J. K. Glaubicu?
- Kur vykdavo ypatingosios puotos, kuriose vyriškiai susipažindavo su dar nė pilnametystės nesulaukusiomis damomis (čia, anot pasakojimo, susitiko Teklė ir grafas Platonas Zubovas)?
- Kur yra Tyzenhauzų/Fitinhofų rūmai?
- Suraskite meilės arba nykštukų tunelį.
- Vokiečių gatvės istorija – kaip čia apsigyveno vokiečiai ir kodėl ši pusė vadinama vokišku Vilniumi, o kita, anapus Rotušės, – rusėnišku?
- Atidžiai pažiūrėk. Barbora Radvilaitė su karūna.
- Vilniaus Rotušė ir jos paslaptys. Kaip sumanus budelis basiliską nugalėjo? Kaip buvo teisiami nusikaltėliai? O kas gi tas “gėdos stulpas”?
Vilnius atvirukuose
…arba Vilnius Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečių kareivių akimis…
Pirmas pasaulinis karas Lietuvos neaplenkė. 1915 m. į Lietuvos teritoriją įžengė Vokietijos kariuomenė. Tuo metu vienintelis greičiausias būdas gauti ir siųsti žinias buvo atvirlaiškiai. Vos tik atvykę vokiečiai plūdo į knygynus ir siuntė žinutes savo mylimosioms, artimiesiems ir draugams.
Tyrinėdami atvirlaiškius mokiniai sužinojo, kaip atrodė Vilnius, ką jautė ir matė toli nuo namų į svetimą kraštą karo nublokšti žmonės.
Vaikščiodami senamiesčio gatvėmis galėjome palyginti, kaip pasikeitė miestas, pastatai. Tokiu būdų galime stebėti miesto virsmą ir pokyčius įvairiais istorijos laikotarpiais.
Mūsų lankomi objektai:
- Vokiečių gatvė;
- Rotušė ir aikštė, gatvė link Aušros vartų;
- Vilniaus Katedra ir aikštė;
- Gedimino bokštas;
- Alumnato kiemelis ir Vilniaus universitetas;
- Vilniaus gatvė.
VILNIUS PO II-OJO PASAULINIO KARO
Pamokos metu nagrinėjome, kaip keitėsi Vilnius po Antrojo pasaulinio karo, kaip gyventojai prisidėjo prie miesto gatvių valymo, kaip buvo planuojamas socialistinis, “žmonėms pritaikytas” senamiestis ir kas trukdė sukurti magistrales mūsų sostinėje.
Skaitykite daugiau ir susipažinkite su iliustracijomis.
Pamokos užduotys:
- Teorinė dalis (kas nutiko Vilniuj baigiantis Antram pasauliniam karui);
- Trys nuotraukos – nurodykite, kodėl šios nuotraukos laikomos propagandinėmis (prašoma mokinių įvardinti bent tris bruožus);
- Susipažįstama su kitomis nuotraukomis ir prašoma surasti jose vaizduojamas vietas bei nufotografuoti, kaip šiandien atrodo.
Vilniaus gynybinė siena
…arba kaip mes atradome Vilniaus gynybinę sieną…
Idėja surasti ir apeiti Vilniaus miesto gynybinę sieną mintyse kirbėjo jau ne vienerius metus, tik vis pritrūkdavo laiko (šiam užsiėmimui reikia 2-3 pamokų, priklausomai nuo mokinių ėjimo tempo, sustojimų ilgumo), bet šiemet pgaliau pavyko.
Vilniaus miesto gynybinė siena pradėta statyti 1503 m. (kunigaikštis Aleksandras tenkino vilniečių prašymą, kurie baiminosi vis stiprėjančių totorių atpuolių). Kiekvienas gyventojas turėjo prievolę prisidėti prie sienos statybos, buvo paskirti plotai, kuriuose buvo liepta sumūrinti, kasti griovius ir pan. iki 1522 m. miestas buvo apjuostas fizine siena.
Siena itin nukentėjo Švedų tvano, karų su Rusija, Šiaurės karo metu, kai buvo sugriauti daugelis bokštų, reikėjo juos atstatyti.
XVIII – XIX a. pr. vartai ir bokštai pamažu buvo griaunami, liko tik Aušros vartai (manoma, kad dėl švento paveikslo).
Pamokos medžiaga: Skaityti daugiau