XVI - XVII a.

Vilniaus Universitetas ir Jėzuitai

 

Savo projekto tema pasirinkome Vilniaus Universiteto įkūrimą – 1579 m. Universiteto įkūrimas žymi naują švietimo epochą LDK. Pagal senuosius papročius įsikūręs universitetas turėjo du fakultetus – filosofijos ir teologijos. Vėliau XVI a. pradžioje plečiantis universitetui atsirado teisės ir medicinos fakultetai. 

Darbo viduryje vaizduojamas Jėzuitų ordino simbolis, fonas apklijuotas spausdintų knygų iškarpomis. Darbe šioms detalėms suteikta daug dėmesio, nes VU pirmiausia buvo Jėzuitiškas universitetas. Su universiteto įkūrimu galima sieti naują knygų spausdinimo lygį, todėl darbas apklijuotas knygų iškarpomis. 

Universitetas tapo rytų Europos mokslo židiniu, kuris išaugino ne vieną garsų mokslininką ir menininką – istoriką Jochimą Lelevelį, poetą Adomą Mickevičių ir Julių Slovackį, istoriką Simoną Daukantą (pirmos lietuvių kalba parašytos Lietuvos istorijos autorių).

1832 m. po sukilimo universitetas buvo uždarytas. 

Dovydas Bimba, Viltė Makarevičiūtė, 8 kl.

Didysis Artilerijos Menas 1648 – 1650 m.

Pasirinkau domėtis Vilniaus miesto garsiais asmenims ir mano akį patraukė Kazimiero Semenavičiaus asmenybė. Tai pirmasis Europietis brėžiniuose suprojektavęs daugiapakopę raketą. 1648 m. Semenavičius išvyko į Nyderlandus, kur baigė rašyti ir 1650 m. Amstardame išleido knygą „Didysis artilerijos menas“, kuris greitai išgarsėjo visoje Europoje. Tai pirmoji pasaulyje knyga, pateikusi raketos ir raketinės artilerijos sukūrimo teoriją bei brėžinius.

Knyga sudaro 5 skyriai:

  • 1 skyrius skirtas patrankų kalibrui, jų konstrukcijai ir pritaikymui
  • 2 skyriuje nagrinėjama parako ir kitų artilerijoje naudojamų medžiagų technologijos
  • 3 skyrius „Apie raketas“ – vertingiausias, aprašantis svarbiausius atradimus. Aprašoma daugiau kaip 20 paraku užtaisomų raketų pavyzdžių, jų gamyba ir savybės. Svarbu yra tai, kad Kazimieras Semenavičius aprašymuose viską grindė matematiniais skaičiavimais ir fizikos dėsniais
  • 4 ir 5 skyriai, kuriuose apibendrinti karui ir pramogai skirtos pirotechnikos laimėjimai
    Knygoje pirmą kartą apibendrinti karybos pasiekimai, aprašyti artilerijos technikos ir sprogmenų technologijos patobulinimai, teoriją mėginta pagrįsti fizikos dėsniais ir matematiniais skaičiavimais, aprašomos raketų savybės, konstrukcijos.

Knygoje pirmą kartą apibendrinti karybos pasiekimai, aprašyti artilerijos technikos ir sprogmenų technologijos patobulinimai, teoriją mėginta pagrįsti fizikos dėsniais ir matematiniais skaičiavimais, aprašomos raketų savybės, konstrukcijos.

Daniil Baklanov, 8c

Vilniaus universitetas – astronomija

 

Nuo pat to momento, kai atmerkiame akis, stebime dangų ir grožimės jo begalybe, didybe.

Jau nuo senų senovės žmogus bandė tyrinėti ir spėlioti, kas ten aukštai ir toli. Įvairių sričių mąstytojai svarstė, atrado, stebėjo ir aprašinėjo. Buvo kuriamos teorijos (pvz., Žemė plokščia, laikosi ant titanų nugarų, o danguje ant debesies ilsisi dievai).

 

Renesansas į Vilnių atnešė ne tik Antikos kultūrą, humanizmą, bet ir Koperniko, Bruno, Keplerio ir Galileo Galilėjaus idėjas, kurios pasklinda Vilniaus universitete. Buvo įrodyta, kad Žemė apvali (Magelanas apiplaukė aplink), kad pasaulio centre ne Žemė, o Saulė (Heliocentrinė teorija paneigė anksčiau vyravusį Geocentrizmą), patobulintas teleskopas, atrasti Jupiterio palydovai ir dar daug kitų pasaulėžiūrą sudrebinusių dalykų.

 

Erikas Bogdanov, Domantas Rimkus, 8 kl.

Vilniaus teatras

Šią temą galima pavaizduoti įvairiai, mes sumanėme, jog ant veidų galima pavaizduoti teatro kaukes, kurias žmonės dėvėdavo anksčiau. Apačioje pavaizduoti žiūrovai, kurie mėgaujasi teatru. Ši mintis apie kaukes kilo ieškant darbo idėjų apie teatrą, o žiūrovų veidai yra irgi susiję su teatro emocijomis. Pirmasis teatras Vilniuje buvo įkurtas lenkų aktoriaus 1785 m. (XVIII a.).

Na, o šiek tiek apie to amžiaus gyventojus: Varguolių buitis buvo kukli ir ankšta. Turtuolių namai buvo erdvūs ir prabangiai įrengti. Kiekvienas luomas turėjo griežtai nustatytas teises ir pareigas. Miesto centre buvo turgavietė ir amatininkų dirbtuvės bei prekyvietės. Mokslas buvo mokamas. Mokiniai mokomi klusnumo, bažnytinių giesmių ir maldų, skaityti, rašyti. Šeimos galva buvo vyras. Žmonos pareiga gimdyti auginti ir auklėti vaikus. Tėvo teisė rinkti naujagimiui vardą.

Gabija Remeikytė,Gabija Narušytė, 8 kl.

Integruotos Pamokos "Antika praeityje, dabartyje ir ateityje"

Vilniaus Viršuliškių mokykloje 2022/2023 mokslo metais vyko bendras istorijos – etikos projektas ,Antika praeityje, dabartyje, ateityje”. Per pamokas kalbant apie Vilniaus 700 – ąsias metines buvo atkreiptas dėmesys į renesansą ir jo atneštą antikos kultūrą į Vilnių. Mokiniams susidomėjus tema, mokytojų iniciatyva buvo pradėtas bendras projektas 7 – 8 klasėms.

Istorijos ir etikos pamokų metų buvo nagrinėjami antikos mitai, dievybės, legendos. Etikos pamokų metų buvo diskutuojama, nagrinėjami įvairūs mitai, klausiama, kiek šie mitai yra aktualūs šiandien?

Galutinis mokinių sukurtas produktas – antikos dievų, mitų ir legendų temomis sukurti infografikos darbai. 

Istorijos mokytojas Dovydas Munius ir etikos mokytojas Gabija Balčiūnaitė.