Emilija Genytė

“Kubizmas”

 

Kubizmas – tai viena iš labiausiai komplikuotų ir rafinuotų modernistinės dailės srovių. Manoma, kad kubizmas padarė perversmą dailėje bei jos estetikoje. Jis atsirado ir išsivystė Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse Prancūzijoje, o vėliau išplito po  kitas šalis. Menininkams įtaką darė Afrikos, Okeanijos, Pirėnų pusiasalio genčių primityvusis menas. Estetinės jo šaknys – Sera ir ypač Sezano kūryboje. 

Kodėl būtent kubizmas? Apie Kubizmą daug kalbama, tai judėjimas, kuris turi didelę įtaką kitoms modernizmo srovėms. Buvo atmestas ilgai galiojęs principas – neva menas turi mėgdžioti tikrovę. Kūriniai buvo radikalūs, o žiūrovus, meno mėgėjus, stebina ir šiandien. Kubizmo pradininkais laikomi dailininkai Pablas Pikasas ir Žoržas Brakas. Apibūdindamas pastarojo paveikslą, vienas prancūzų kritikas sakė, kad darbas nutapytas iš keistų kubų. Taip ir gimė šio meno judėjimo pavadinimas.

Susipažinusi su Kubizmo istorija, bruožais, peržiūrėjusi įvairius darbus buvau sužavėta ir įkvėpta, mintyse gimė idėja, kurią matote jau įgyvendintą. Veidas, įvairiaspalviai kvadratai išdėlioti chaotiškai (o gal kaip tik tvarkingai), ryškios spalvos ir…

“Kubizmas” man pasirodė išties labai įdomus bei neįprastas (nupiešusi ir guašu nuspalvinusi, supratau – rezultatas maloniai nustebino). Mano darbe galite pamatyti, kad kubai tikrai nėra keistų formų. Jie – paprastų, skirtingų dydžių kubeliai. Tokia specifika pasirinkta tikslingai, siekiant pritraukti žiūrovo dėmesį, sudominti jį, priversti klausti “kodėl?”.