Atmintis gyva, nes liudija…

1991 m. sausio 13-oji

0
Mokytojai
0
Mokiniai
0
Valandos

Projektas “Sausio 13-oji. 30 metų” subūrė 1-2 klasių mokinius įdomiam kūrybiniam procesui, kurio rezultatus siūlome pažiūrėti, o kai jau susipažinsite su istoriniais įvykiais, asmenybėmis bei patirsite dalelę tų nepamirštamų Lietuvos istorijos akimirkų, siūlome išbandyti savo protus mūsų sukurtuose kahoot žaidimuose: Pirmas Kahoot ir Antras Kahoot

Nuotraukos iš Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos archyvo.

1991 m. sausio 13 d. buvo bandyta įvykdyti valstybės perversmą. Dar visai jauna Lietuvos valstybė akis į akį susidūrė su agresija ir pasirinko…

Tūkstančiai žmonių rinkosi, susikibo rankomis, dainavo, budėjo, sergėjo, stojo beginkliai prieš tankus. Iš įvairių miestų, miestelių ir kaimų pilni autobusai riedėjo link Vilniaus.

– Ar mes bijojome? Aišku!

– Nebijojome, nes buvome visi kartu. Visi aplink susiliejome į vienį.

– Mes su klasiokėm “buterbrodus” ir arbatą nešėm, prie Aukščiausiose tarybos naktis leidom. Maniškis prie bokšto – savanoriu buvo. Įdomūs laikai – baisūs ir šviesūs tuo pačiu…

– Vietoj pamokų eidavom prie bokšto arba Seimo. Ten visi sustoję dainas dainuodavom. Ar mokytojai, ką sakė? Kad dažną ten pat ir sutikdavom…

O, Dieve, negi karas bus?

1991 m. Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena.

Tai diena, kurios metu vyko taikus masinis Lietuvos piliečių pasipriešinimas. Sovietų Sąjungos vadovybė bandė jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.

Nors ir pavyko užimti kai kuriuos objektus, tačiau sukelti didesnių neramumų nepavyko (netrukus agresoriai pasitraukė). Buvo tikima, kad kils visuotinė kova, kuri greit peraugs į nesantaiką tarp įvairių tautų gyvenusių Lietuvoje.

Vilniuje buvo platinami lapeliai, kuriuose žadama, kad, jeigu bus sugrąžinta
sovietinė valdžia, bus suteikta pilietinių teisių ir žemės.

Ko tik ten jie nedarė! Lapelius dalino, grasino, gąsdino. Mačiau, kaip minios žmonių ėjo gatvėmis. Vienas nešėsi vėliavą. Tolumoj skambėjo daina… Kokia tiksliai? Nepamenu jau… Atmintis ne ta… Bet tas jausmas.. Drąsos sumišęs su baime… To neįmanoma apibūdinti.

Sausio 13 d. iškart po vidurnakčio buvo šturmuojamas Vilniaus televizijos bokštas, Lietuvos radijo ir televizijos pastatas. Žmonės stojo prieš tankus, šarvuočius ir ginkluotus kariškius. Prasideda kruvinas susirėmimas.

Užėmus Televizijos bokštą, vienas LKP (SSKP) vadovų J. Jermalavičius iš karinės mašinos per garsiakalbį skelbia „Broliai lietuviai, nacionalistų ir separatistų vyriausybė, kuri priešpastatė save liaudžiai, nuversta. Eikite pas savo tėvus, vaikus…“.

Žmonės nesiskirstė. Jie atkakliai stojo ginti savo laisvės. Laisvės, kuri buvo dar labai jauna, labai trapi ir… Ką tik ji susidūrė akis į akį su mirtimi. Tankų traiškomi žmonės… Klyksmas… Ašaros…

Kareiviai nenorėjo atiduoti sužeistųjų ir mirusių kūnų. Tokiu būdu buvo demonstruojama jėga ir brutalumas, tačiau…

Mes nebebijojome. Nebebuvo kada apsisukti. Mes buvome čia ir dabar.

Užgrobusi radijo ir televizijos pastatus tankų kolona važiuoja prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų; čia susirinkę apie 20 tūkst. parlamento gynėjų, kurie gieda: “Marija, Marija,/ Skaisčiausia lelija, / Tu švieti aukštai ant Dangaus! /Palengvink vergiją, / Pagelbėk žmoniją, / Ją gelbėk nuo priešo baisaus” Skaityti daugiau..

Minios pulti kariuomenė nesiryžta.

1991 m. Sausio 13 d. Lietuvos piliečiai be ginklų stojo prieš priešą, kuris kėsinosi į mūsų šalies nepriklausomybę, į mūsų laisvę, į demokratiją.

Tas jausmas… Na, supranti… Ai, ką tu gali suprasti… Reikia tą patirti…

Per televizijos bokšto šturmą daugiau kaip 500 žmonių buvo sužeista, 13 žuvo… Vėliau šie skaičiai augo. Aukų išvengti nebuvo neįmanoma.

… Loreta Asanavičiūtė… Virginijus Druskis… Darius Gerbutavičius…Rolandas Jankauskas… Rimantas Juknevičius… Alvydas Kanapinskas… Algimantas Petras Kavoliukas… Vytautas Koncevičius… Vidas Maciulevičius… Alvydas Matulka… Titas Masiulis… Apolinaras Juozas Povilaitis… Ignas Šimukonis… Vytautas Vaitkus…

1-2 klasių mokinių darbai (infografikai sukurti naudojant canva.com)